Profesjonalne wybielanie zębów przez stomatologa uznawane jest za metodę wybielania zębów, dedykowaną zwłaszcza pacjentom z trudnymi, utrwalonymi przebarwieniami zębów – polekowymi czy związanymi z występowaniem niektórych chorób. Metoda wybielania zębów w gabinecie dentystycznym – podobnie jak inne metody wybielania – jest jednak metodą ograniczoną czasowo i nie zapobiegnie powstawaniu przebarwień w przyszłości.

Na czym polega profesjonalne wybielanie zębów?

Wybielanie zębów pod ścisłą kontrolą stomatologa polega na użyciu żelu z aktywnym nadtlenkiem wodoru o wysokim stężeniu, którego działanie aktywowane jest i nasilane poprzez źródło światła. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu (ciąża, laktacja, alergie) oraz oceny stanu zębów. Stomatolog powinien oszacować stan uzębienia oraz zabezpieczyć wszystkie ubytki próchnicze. W przeciwnym razie substancje utleniające mogą uszkodzić miazgę zęba.

Zabieg wybielania zębów w gabinecie lekarskim polega na naniesieniu na zęby żelu z 35% nadtlenkiem wodoru, a następnie naświetleniu go lampą emitującą światło o długości fali 480 – 520 nm. To emitowane niebieskie światło jest tzw. światłem zimnym, zatem nie powoduje poparzeń i jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Żel z nadtlenkiem wodoru nanoszony jest trzykrotnie na okres kwadransa. Cała procedura trwa zatem zaledwie godzinę.

A co po zabiegu?

Zabieg gabinetowego wybielania zębów może generować nadwrażliwość zębów, co wynika z dużego stężenia substancji utleniającej. Szczególnie niebezpieczne jest nieprofesjonalne wykonanie zabiegu, gdy przekroczony zostanie tzw. punkt saturacyjny, czyli takie stężenie nadtlenku wodoru, powyżej którego brak lepszego efektu wybielającego, a jedynie dochodzi do uszkodzenia szkliwa. Po zabiegu wybielania należy stosować pasty znoszące nadwrażliwość zębów oraz przez około tydzień zachować tzw. białą dietę. Zakłada ona nie spożywanie produktów mogących barwić zęby: owoców, warzyw, kawy i herbaty, czerwonego wina czy soków owocowych; ponadto niewskazane jest palenie papierosów.

Dzięki wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym możliwe jest wybielenie zębów o kilka – kilkanaście tonów. Czas utrzymywania się efektu jest bezpośrednio zależny od nawyków higienicznych i żywnościowych pacjenta i szacowany do 1 roku czasu.