Wybielanie zębów to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów upiększających. Wykonywany może być zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w warunkach domowych, z wykorzystaniem żelu wybielającego, lakierów, pasków czy past do zębów. Każda z tych metod ma charakter czasowy – kumulujące się z upływem czasu substancje barwiące z żywności czy używek mogą ponownie osadzać się w tkankach zęba. Bardzo istotne jest zatem odpowiednie postępowanie między zabiegami wybielania, a przede wszystkim – bezpośrednio po wybielaniu. Mowa o” białej diecie”. Na czym ona polega?

Biała dieta – konieczność po zabiegu wybielania zębów

Podstawowym założeniem białej diety jest unikanie wszelkich produktów spożywczych wykazujących tendencję do barwienia szkliwa zębów. Niewskazane jest zatem spożywanie:

– kawy i herbaty (także zielonej i czerwonej)

-czerwonego wina

– soków owocowych

– owoców: borówek, jagód, malin, porzeczek czy wiśni

– warzyw: marchwi, czerwonej kapusty, buraków, pomidorów czy papyki

– barszczu czerwonego

– czekolady i kakao

– curry, kurkumy, cynamonu

– ciemnych sosów

– wędlin

– serów żółtych

Przeciwwskazane jest także palenie papierosów. Osoby stosujące metodę nakładkowa powinni przestrzegać białej diety między poszczególnymi sesjami wybielającymi oraz co najmniej 72 godziny po ostatnim zabiegu. Z kolei po wybielaniu zębów w gabinecie dentystycznym białą dietę przestrzegać należy przez 72 godziny po zabiegu, choć najbardziej optymalny jest okres jednego tygodnia.

Pozostałe zalecenia pozabiegowe

Poza bezwzględnym przestrzeganiem białej diety, warto przez okres dwóch tygodni po wybielaniu zębów stosować łagodną pastę wybielającą. Dzięki delikatnym właściwościom ścierającym usuwa one barwniki i osady z powierzchni zębów, zanim przenikną one w głąb szkliwa. Ponadto przez jedną – dwie doby po zabiegu należy unikać gorących lub zimnych potraw czy napojów, a także kwaśnych składników, co ma związek z przejściową nadwrażliwością zębów. Ponadto raz na pół roku warto odbyć kontrolne wizyty u stomatologa, zaś w razie potrzeby – przypominające zabiegi wybielania zębów.