Piękne, białe zęby to jeden z atrybutów urody. Niestety – mało kto został przez naturę obdarzony idealnymi zębami. A nawet jeśli – w ciągu całego życia zęby poddawane są działaniu licznych czynników, które korzystnie wpływają na ich kondycję, w tym – ich barwę. Wtedy konieczne może okazać się wybielanie zębów. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny nieestetycznych przebarwień zębów?

Przebarwienia zewnętrzne – najłatwiejsze do usunięcia

Przebarwienia zewnętrzne zębów zlokalizowane są w obrębie przestrzeni międzyzębowych Spowodowane są one najczęściej przez obecność w diecie następujących pokarmów:

– kawy i herbaty

– czerwonego wina

– ciemnych owoców i soków owocowych: malin, jagód, borówek

– buraków

– sosu sojowego lub pomidorowego

– curry i kurkumy

– słodzonych napojów, zwłaszcza coli

– czerwonego wina

– słodycze obfitujące w sztuczne barwniki

Bardzo niekorzystnie wpływa na kolor zębów także palenie tytoniu. Za przebarwienia powierzchniowe mogą także odpowiadać płyny do płukania ust z chlorheksydyną (zażółcenia) lub nadmiar fluoru. Fluoroza najczęściej dotyczy małych dzieci, które nie wyrobiły jeszcze nawyku dokładnego wypluwania pasty, i manifestuje się obecnością mlecznobiałych plamek na zębach. Tego typu przebarwienia najczęściej są łatwe do usunięcia, wystarczy zabieg scallingu lub piaskowania, niekiedy pomocne mogą okazać się także pasty wybielające. Skuteczne są także metody nakładkowego wybielania zębów oraz wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym, które mogą rozjaśnić barwę zęba o kilka – kilkanaście odcieni. Znacznie trudniejsze do usunięcia są przebarwienia wewnątrzpochodne.

Przebarwienia wewnętrzne – bardziej zaawansowane zmiany

Najtrudniejszymi do usunięcia są przebarwienia obejmujące głębsze tkanki zęba, które wynikać mogą z martwicy miazgi, urazów, niektórych schorzeń oraz farmakoterapii. Najczęstsze przyczyny przebarwień wewnętrznych zębów to:

– stosowanie antybiotyków, zwłaszcza tetracyklin (przebarwienia żółte lub szarobrązowe)

– leczenie kanałowe lub obumarcie miazgi (czarny odcień zęba)

– urazy zębów – ukruszenia lub starcie brzegów (zaciemnienia)

– hiperbilirubinemia (przebarwienia żółte)

– choroby genetyczne, np. porfiria (odcień czerwonoszary lub ciemnobrązowy zębów)

– choroby tarczycy: w nadczynności zauważalne jest niebiesko – białe przebarwienie zębów, zaś w niedoczynności – mlecznobiałe

W przypadku tego typu utrwalonych przebarwień, jedyną metodą skutecznego przywrócenia bieli zębów są licówki. Skuteczne może się także okazać wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym lub metodą nakładkową w domu, choć efekt końcowy może nie być zadowalający – jest to kwestia indywidualna.